Piwo nocą | zwiedzanie Książęcego Browaru w Tychach

Ile ząbków ma kapsel? Czy bednarz potrafi zrobić dwie takie same beczki? Ilu trzeba kawalerów by warzyć piwo? Kiedy otrzymałam zaproszenie na nocne zwiedzanie browaru nie byłam pewna, czego się spodziewać. Agnieszka zawsze krzyczy przy różnych wizytach w muzeach czy galeriach: Ty to powinnaś prowadzić kulturalne rewolucje! Z racji wykształcenia i doświadczenia, nie jest łatwo mi zwiedzać te i owe miejsca, bo pozostawiają wiele do życzenia. Dlatego z pewną obawą szłam andrzejkową nocą pod browar…

Bez suspensu napiszę, że było świetnie! I dodam, że to zwiedzanie przygotowane z największą dbałością w okolicy, a jestem tuż po wizycie we wpisanej na listę UNESCO Sztolni Czarnego Pstrąga (bo nie byłam od podstawówki i chciałam sprawdzić jak to dziś wygląda). Książęce Browary zamiast sypać datami i wtłaczać w gości informacje, że po lewej stronie na sklepieniu widnieją zabytkowe kafle, postawiły na zwiedzanie z animatorami i dowcipną opowieść z przeszłości. Konwencja podróży w czasie pozwala na rozmowy z księciem odzianym w cylinder, spotkanie oko w oko z zielarzem czy spacer z piwowarem. W różnych zakątkach czają się aktorzy i raczą gości opowieściami, zagadkami oraz zadaniami do wykonania. I choć sporo tu miejsca na żarty, to co istotne zostaje przemycone: jak powstaje piwo i co trzeba zmieszać, by miało swój charakter i gorycz. Sporo też miejsca na fakty o samym browarze, architekturze i ludziach, którzy stworzyli śląskie piwne imperium.

Nie chcę zdradzać szczegółów, by jak złe zwiastuny nie opowiedzieć całego filmu. Zapewniam jednak że:
– czeka was 1,5 h spacer z nietuzinkowym przewodnikiem
– wiedza i ciekawostki dla miłośników piwa
– bonus: oprowadzanie jest w języku śląskim!
– na finał poczęstunek w pubie – i tu ważne – wspaniałe przekąski do piwa z rzemieślniczymi wędlinami, serem i rybami z własnej wędzarni + wege pikle (kto będzie chciał powtórzyć te smaki niech wpada do miejsca z szyldem „U Przewoźnika”). No i można przy wspólnym stole z kolejnymi nieznajomymi przejść na Ty…

Co jeszcze? Tyskie Browary nie tylko są perełką na szlaku zabytków techniki, ale poza nocnym zwiedzaniem mają inne ciekawe spotkania, które docenią smakosze, jak np. Tyską Szkołę Degustacji (także z foodpairingiem).


Tyskie Browary Książęce
Tychy, ul. Katowicka 9
na miejscu także piwnica z pubem i świeżym lanym piwem Tyskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *