Kupuj lokalnie – rusza pierwsza kooperatywa spożywcza w Katowicach!

Pierwsi na szalony pomysł jeżdżenia prosto do rolników po nieprzetworzone jedzenie wpadli mieszkańcy jednej z największych metropolii – Nowojorczycy. W Europie prym wiedzie Kopenhaga, ale i w Polsce moda na spożywcze kooperatywy rozprzestrzenia się bardzo szybko (ekipy w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Krakowie czy Łodzi).  Idea jest prosta: grupa ludzi umawia się, że rotacyjnie każdy raz na jakiś czas  zbiera zamówienia od reszty i rusza bezpośrednio do producentów po produkty, które potem dostarcza innym zamawiającym w danym mieście. Całość opiera się na wzajemnym zaufaniu i zaangażowaniu.

Co najistotniejsze, znalazła się ekipa ludzi w Katowicach, która chce rozpocząć lokalną kooperatywę spożywczą – kto ma ochotę, niech przyjdzie we wtorek 23 kwietnia na spotkanie do katowickiego Kinoteatru Rialto na godzinę 17:30 (wstęp wolny). Spotkanie Miasto a wieś. Jak dobrze jeść? Kooperatywy spożywcze w dzisiejszym świecie organizowane jest przez Klub Myśli Ekologicznej.

Jeżeli chcecie poczytać jak to się robi, zerknijcie do tego amerykańskiego przewodnika. 

RELACJA PO SPOTKANIU:

W telegraficznym skrócie: świetnie, że znaleźli się szaleńcy, którym chce się szukać lokalnych dostawców. KOPERA (Katowicka Kooperatywa Spożywcza a inicjatorem jest Bartek Spławski i znajomi) ma za sobą na razie 2 akcje zakupowe  – chętni umawiają się przez Facebook, a następnie w umówionym dniu odbierają w centrum Katowic zakupy (było to wcześniej na ulicy Reymonta). Proponują dwa rodzaje paczek: te z upraw tradycyjnych (ok.17 zł za paczkę ziemniaków, jabłek, selera i marchewki) i te z certyfikatami upraw ekologicznych (ok. 27 zł). Trzeba jednak śledzić sprawy na bieżąco, bo wiosna w pełni i pewnie szybko znajdą się nowi dostawcy. W mojej opinie warto już dziś się do nich przyłączyć ale trzeba dać im jeszcze trochę czasu, by działali tak sprawnie, jak ekipy w Łodzi, Warszawy czy Krakowa. ps. ale i tak brawo za koncept na Śląsku! Ja na pewno będę u nich kupować i testować smaki.

IMG_2855

IMG_2872

IMG_2867

IMG_2863

IMG_2865

IMG_2864

IMG_2868

IMG_2873

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *